פרוייקט בן יהודה

 ben yehuda

פרויקט בן-יהודה הוא מיזם תרבותי הפועל באינטרנט בהתנדבות, ומטרתו לשמר, להנגיש ולחשוף לציבור את הקלאסיקות של הספרות העברית בחינם, בקלות ובאופן חופשי לשימוש. הפרויקט כולל, בין היתר, שירה, סיפורת, תרגום, עיון ומסות בעברית מימי הבינים ועד ימינו.

במסגרת הפרויקט, מוגשות לציבור יצירות שאינן מוגנות בזכויות יוצרים, כלומר, הן נחלת הכלל וברשות הציבור (על פי החוק הישראלי, יצירות שמחברן נפטר לפני יותר משבעים שנה), או יצירות שעבורן התקבלה רשות פרסום מפורשת מאת בעל הזכויות (תוך שמירה על זכויותיו). היצירות מוקלדות (ולא נסרקות), כשהן מנוקדות, על מנת לאפשר חיפוש ומחקר מתקדם.

המיזם עלה לרשת לראשונה בשנת 2001, ביוזמת אסף ברטוב, שהחל להקליד יצירות עבריות בעצמו בשנת 1999. הוא שאב את השראתו מ”פרויקט גוטנברג”, אשר נוצר ביוזמתו של פרופסור מייקל ס’ הארט – פרויקט מקביל בשפה האנגלית, אשר מאז התווספו אליו מיזמים נוספים בשפות נוספות. עם היצירות הראשונות בפרויקט נמנו שיריה של המשוררת רחל, סיפוריו של יוסף חיים ברנר, מאמריו של אחד העם, תרגומיו של אורי ניסן גנסין וכתביו של חיים נחמן ביאליק, שהוצגו באתר מיד עם פקיעת זכויות היוצרים עליהם. נכון לשנת 2012, בפרויקט פעילים כ-200 מתנדבים, והוא כולל כ-8,000 יצירות, מאת כ-250 יוצרים שונים.